A lesson on value
How to price your instruction

This soda or pop or soda pop is delicious.
I bought it for 25 cents at the corner store by me.
If I had purchased this at a major box store five miles/8 kilometers away it would've been $2.
If I had purchased this online, it would've been $3.
So why the differences in price?
Well, at the corner store, this product didn't do well. Even though there are other sodas or pops or soda pops in the store that cost more, this still didn't do well.
On the other hand, I have difficulty finding this at Kroger and Whole Foods, small indie stores, and so on because it sells.
The product is the same. The market is different.
Those of us who recognized the pop or soda or soda pop for what it was bought all of it, so I ended up getting 8 bottles for $2.80 ($2 + .80 for the bottle deposit). The owner of the corner store appreciated my enthusiasm and we talked. The conversation morphed into music—I was holding several albums at the time— and now I have a buddy who loves classical music who will refer me to such products.
Same.
Set your price. Your market will find you. If you run sales or discounts, the right people will swoop them up because they know what they've got with you.
P.S. The book Profit First by Michalowicz can help you manage it.